Şeytan Cin Ve İnsan

Gelelim işin aslına önce insanı tanıyalım.

İnşanlar fizik olarak insandır. Ancak fikir olarak nedir, işte şeytanda insanda cinde insanlığın fikrindedir fikir yapısındadır, Yanı bunların hepside insandır, insanların hak tanımaz Allah korkusundan mahrum olarak İslami kuralları hiçe sayarak hayat nizami yaşayanlar ve de öyle arzu edenlerin hepsinin manadaki halı şeytandır

Şeytanların hepside cinlerdirler yanı cin insanın kâfir olanlarının manadaki halıdır.

Onlar şeklen insandırlar fikren cindirler şeytandırlar. Her insanın fıtratı şeytanı ve rahmanı sıfatta Allah katından yaratılmıştır.

Her insan kendi iradesini istediği yönde kullanma hakkını da cenabı hak her insanın inisiyatifine Allah katından verilmiştir.

İsteyen kendisini şeytanı konumda isteyende kendisini rahmanı konumda kullanma hakkına sahiptir.

İblis her insanın fıtratındaki olgudur.  Şeytan her insanın içindedir dışında değil,

Her insanın fıtratı kanaati vicdanı kanaati şeytanı ve rahmanı konumda yaratılmıştır isteyen istediği yönde kullanma hakkını da cenabı hak her insanın kendi iradeyi cüze olarak kendine emaneten vermiştir.

Emanete ihanet edenleri de sonsuz cehennem azabına çarpılacaklarını da yine cenabı hak bizlere bildirmektedir.

 

Yanlış düşünceyi hayat nizami kabul ederek yaşamayı arzu edenler bu fıtratta olmaları neticesinde Allaha karşı gelmektedirler

Allaha karşı gelmekten daha büyük delilik olur mu,?

İşte Allaha karşı gelen insanlar en büyük deliler olarak cinnet getirdikleri için Allah katından manada cinler olarak kuran vasıtasıyla bizlere tanımlanmaktadırlar.

İnsanların Allaha Karaşi olan sorumluluklarının bilincinde olarak o şuurda hayat nizamını kabul etmeleri Allaha itaatte bulunduklarından dolayı müminler olarak manada da insanlar olarak insandırlar.

Kuran bize sadece insanı ve insanlığın batın yüzünü anlatır fakat insanlığın batın yüzünü anlatırken dünyadaki bazı maddeleri manaya benzer olarak benzetme olarak sunmaktadır. Mesela asa fizik olarak bir odundur manadaki asa ilimdir denizin maddesi sudur manadaki hali ilimdir ilim denizidir.

Ay fizik halindeki şekli vardır birde fikir halindeki konumu vardır aylar batında resullerdir. Resulleri temsili olarak sunulur.

Yanı bunun gibi benzetmeler kuranda yapılarak madde şeklinden anlatılarak bize manadaki hali anlatılır anlayanlara,

Ancak bunu aklıselim düşünenler gerçekten Allaha hakka gönül verenler anlarlar. İnsanlar şekil olarak birdirler fikir olarak ikiye ayrılırlar biri doğru düşünce diğeri de yanlış düşüncedir.

Doğruluğu kabul görenlerin şekil haliyle beraber manadaki Halide insandır onlar şeklen ve fikrende insandırlar,

Ancak yanlışlığı benimseyerek hak tanımaz menfaatleri için yanlışı kabul görenler ise şeklen insan olmakla beraber fikrinde şeytan,

Şeytan olmaları konumunda cinler olmalarıdır

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*